Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią,

ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce.

2 Tym. 4:3

Czy jala neti szkodzi - pytania do Berean Call

                                     

Pytanie: Ponieważ dokuczały mi zatkane zatoki i stan zapalny, postanowiłam wypróbować kubek neti, czyli system irygacji nosa przy użyciu ciepłej wody i roztworu soli. Doznałam natychmiastowej ulgi, i to na kilka ładnych godzin. Jednak dziś rano przeczytałam, że metoda ta ma związek z jogą. Podobno neti jest jedną z sześciu technik oczyszczających, wykonywanych przed praktykowaniem jogi, w przygotowaniu do ćwiczeń. Ja użyłam jej w zamiarze czysto medycznym, czy jednak związek tej metody z jogą nie wskazuje, że należy jej unikać?

Odpowiedź: Kubek neti (jala [dżala] neti) jest jedną z wielu metod „irygacji” dróg oddechowych w nosie. Istnieje też np. metoda wprowadzania płynu leczniczego do jam nosowych za pomocą strzykawki z gumowym balonikiem („gruszki”). Zdaniem niektórych metoda ta oczyszcza i usuwa szkodliwe mikroorganizmy z przewodów nosowych, zmniejsza częstotliwość i długotrwałość przeziębień i łagodzi skutki alergii. Choć jogini przywiązują do tej procedury znaczenie duchowe, jest to zwykła naturalna metoda, wykorzystująca elementy Bożego stworzenia. Joga obejmuje też np. ćwiczenia rozciągające. To nie samo rozciąganie powinno budzić nasze wątpliwości, ale okultystyczny sens, jaki się mu przypisuje. Do rozciągania mięśni, ćwiczenia pożytecznego dla ciała, niepotrzebne jest praktykowanie jakichkolwiek elementów jogi (np. mantrowania).

Praktykujący jogę wykorzystują wiele metod. W jodze naucza się medytacji – i Pismo też zaleca „medytację” [w polskich przekładach używane jest najczęściej słowo „rozmyślać” i podobne, w angielskich, również tych najstarszych, jak King James Version, często pojawia się „meditation” – red.]. Istnieje jednak ogromna różnica między tym, co naucza Biblia o „medytacji”, rozmyślaniu (Joz 1,8, Ps 19,15 itd.), a naukami jogi. Techniki lecznicze (jak kubek neti) mogą być wykorzystywane w jodze i innych niebiblijnych systemach. Praktykujący jogę jeżdżą też samochodami. Wykorzystywanie przez nich możliwości Bożego stworzenia nie oznacza, że nie mogą ich wykorzystywać chrześcijanie. Wiele jest na świecie technik neutralnych, które jednak mogą być stosowane w szkodliwym kontekście.

Apostoł Paweł napisał w 2 Tm 2,20: „w wielkim domu nie tylko są naczynia złote i srebrne, ale też drewniane i gliniane, a niektóre ku uczciwości, drugie zasię ku zelżywości” (Biblia Gdańska). Niektórzy mylnie zakładają, że naczynia złote i srebrne służą do celów zaszczytnych, a drewniane i gliniane do „zelżywych” (niegodnych). Lecz to nie tak. Istnieją naczynia złote i srebrne, które też służą do celów niegodnych, oraz naczynia drewniane i gliniane, które służą do celów zaszczytnych. Istotne jest to, do czego się ich używa. Analogicznie irygacja przewodów nosowych jest prostą zapobiegawczą metodą terapeutyczną i nie uważamy, aby używanie jej w bezbożnych celach przez praktykujących jogę przekreślało możliwość korzystania z niej przez nas z całkiem innego powodu. Jeśli sam jala neti – stosowany pierwotnie w medycynie ajurwedyjskiej – budzi nasze obiekcje, korzystajmy po prostu z gumowej „gruszki”. Potencjalne korzyści będą podobne, nie będzie nas natomiast niepokoiła myśl o używaniu urządzenia stosowanego w jodze.

„The Berean Call”, kwiecień 2010
Publikacja za uprzejmą zgodą Wydawców.

                           

Pisz do nas: kontakt@tiqva.pl